Ses Kısılmasını Ne Düzeltir?

Ses kısılması

Ses kısılmaları çoğumuzun bazı dönemlerde rastladığı sorunlardan biridir. Özellikle konuşma ile ilgili bir iş yapıyorsanız büyük bir sorun haline gelebilir. Bir çoğumuz ses kısılması ile ilgili yüzeysel bilgiye sahibiz. Ancak bazı doğru olduğunu düşündüğümüz yöntemler fayda sağlamayabilir. Bunun başında çiğ yumurta geliyor. Bu konuda bir çok önemli uzmanın açıklaması oldu ve yazılar paylaşıldı. Bu nedenle net bir şekilde çiğ yumurta ses kısılmasına iyi gelmez bunu söyleyebiliriz.

Sıcak içecekler tercih etmeniz halinde ses kısılmasında kısmen fayda sağlayıcı bir etki oluşturabilirsiniz. Ses kısılmasına karşı sıcak içecekler kasları gevşetecektir. Böylece ses tellerinin kendine gelmesi biraz daha hızlanmış olacaktır.  Sıcak içeceklerden ise önerimiz papatya çayı olacaktır. Kana karışacak ses tellerine ulaşıp tedaviyi bir hayli hızlandırabiliyor. Bu sebeple papatya çayı sıcak içecekler içerisinde tercih edilebilecek önemli içeceklerden biridir. Turp bal karışımı ve ekinezya da çok büyük etkiye sahiptir.

Elbette doğal yöntemlerin haricinde ilaç tedavisi de uygulanabilir. Şayet ses kısılması 2 haftanın üzerinde sürdü ve sebebi bilinmiyorsa kulak burun boğaz doktoruna görünmeniz gerekecektir.

Ses kısılması Neden Olur?

Ses kısıklığının birçok nedeni vardır. Ancak bunların çoğu ciddi değildir ve kısa zamanda düzelme ile sonuçlanır. En yaygın neden akut larenjittir. Akut larenjit genellikle soğuk algınlığına, viral üst solunum yolları enfeksiyonlarına ya da aşırı ve uzun süreli bağırmaya bağlıdır. Ses kısığlığının daha fazla sürmesi genellikle sesin çok fazla süre yüksek volümde veya uzun süreli uygun olmayan şekilde kullanımına bağlıdır. Sesin böyle kullanımı nasıra benzeyen ses teli nodüllerine (şarkıcı nodülü) veya ses teli poliplerine yol açabilir. Nodül profesyonel yaşamda sesini aşırı derecede çok kullanan erişkinlerde ya da oyun sırasında çok bağıran çocuklarda yaygındır. Polipler veya nodüller nadir olarak kansere yol açarlar.

Yetişkin insanlarda  ses kısıklığının yaygın bir nedeni gastroözofagel reflüdür. Bu hastalıkta mide asidi yutaktan yukarı çıkarak ses tellerini tahriş eder. Bu hastaların çoğunda mide hastalıklarında görülen yanma şikayetleri yoktur. Ses genellikle sabahları kötüdür ve günün ilerleyen saatlerinde düzelir. Bu hastalar boğazda bir şişlik (yumru) hissi ve yapışkan mukus varlığından şikayet ederler ve boğazlarını temizlemek içinaşırı bir istek gösterirler.

Sigara içme ses kısıklığının bir diğer nedenidir. Sigara gırtlak kanserinin ana nedeni olduğundan sigara içenlerde uzun süreli ses kısıklığı KBB uzmanına gitmeyi gerektirir.

Ses kısıklığına yol açan nadir nedenler arasında alerjiler, tiroit bezi hastalıklmarı, sinir sistemi ile ilgili hastalıklar, gırtlağın yaralanmaları ve bazen normal adet dönemi yer alır. Yaşlılıkla birlikte seste bir miktar kısıklık olması doğaldır.

Sağlık konusunun ihmale gelmeyecek bir husus olduğunu unutmayın. Ses kısılması basit bir şey gibi görünse de riskli durumlara da sebep olabilir.

Yorum Yapmak İster Misiniz?

Facebook Sayfamız Twitter Youtube E-Posta RSS

Kategoriler

Marka Analiz Prosedürü

Sitemizde bir çok markanın yeni ürünleri her açıdan detaylarıyla incelenmekte olup , olumlu ve olumsuz yönleri objektif olarak yayınlanmaktadır. Sizlerde ister kendi markanızı , isterseniz ilginizi çeken ve merak ettiğiniz markaları sitemizin uzman ekibi tarafından inceletebilirsiniz. Analizler , fiyat , materyal incelemesi , rakiplerine karşı artıları veksileri şeklinde geniş bir perspektiften yapılmaktadır. Sitemiz içerisinde hiç bir markanın ürünü doğrudan satılmamaktadır. Bu sebeple yorumlar ve incelemeler bir çok siteye göre çok daha objektifdir. Ekibimiz günlük indirim araştırmalarını firmaların katalogları , online satış siteleri veya mağazaları içerisinde doğrudan yapmaktadır.

Daha detaylı bilgi edinebilmek için bize ulaşabilirsiniz.

Mail : info@bayanlaraozel.com

© BayanlaraOzel.Com

Türkiye'nin Güncel Kadın Sitesi


© 2012 - 2014 Bayanlaraozel.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Domain