Şal yaka Örgü Bayan Ceket yapılışı

Harika bir ceket modeli yapılışı anlatımlı ister hırka ister ceket olarak kullanabileceğiniz şal yaka bayan örgü hırka modeli yapılışı :

şal yaka örgü bayan hırka yapılışı

 

Malzemeler : Nako Marka SUPERLAMBS SPECİAL TWEED

Renk No : 35034 (9 yumak)

Şiş No : 4,5

Örgü Şekli : Düz örgü, ters örgü, 1+1 lastik örgü, haraşo, ilmek kaydırma, burgu modeli

Aksesuar : 3 adet düğme

Yapılışı : 

Arka Beden İçin : 100 ilmek başlanır, 2 cm 1+1 lastik örülüp, düz örgüye geçilir. Beden boyu20 cm örülerek kol evi için her iki taraftan reglan kesim için 2+33 defa 1′er ilmek kesilir. Beden boyu 62 cm’de ortada kalan 30 ilmek şişte bekletilir.

Sağ Ön Beden İçin : 67 ilmek başlanır, ilmekler; 36 ilmek 1+1 lastik, 26 ilmek diyagramdaki model, 5 ilmek (ön ortası) haraşo şeklinde dizilir. Lastik örülen ilmekler 2 cm örüldükten sonra düz örgü yapılır. Beden boyu 20 cm örülerek kol evi için, bir taraftan reglan kesim için, 2+33 defa 1′er ilmek kesilir. Beden boyu 62 cm’de kalan 32 ilmek şişte bekletilir. Ön ortasından 15 cm arayla 3 adet ilik açılır.

Sol Ön Beden İçin : 40 ilmek bşlanır, ilmekler ön ortasından başlanarak; 5 ilmek haraşo, 35 ilmek 1+1 lastik şeklinde dizilir. Lastik örülen ilmekler 2 cm örüldükten sonra düz örgü yapılır. Beden boyu 20 cm örülerek kol evi için bir taraftan reglan kesim için, 2+32 defa 1′er ilmek kesilir. Kalan 6 ilmek şişte bekletilir.

Kollar İçin : 126 ilmek başlanır, düz örgü yapılır. Kol boyu 10 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 2+24 defa1′er+12 defa 2′şer ilmek kesilir. Kol boyu 55 cm’de kalan 26 ilmek şişte bekletilir. Diğer kol da aynı şekilde örülür.

Yaka İçin : Beden ve kollar dikildikten sonra bekletilen 120 ilmeğin her iki tarafındaki 5′er ilmek haraşo örülürken, sağ ön bedende uygulanan diyagram (26 ilmek) örgünün ters tarafına uygulanır, diğer ilmekler düz örülür. Yaka boyu 18 cm olduğunda bütün ilmekler 1+1 lastik örülmeye başlanır. Yaka boyu 20 cm’de ilmekler tek seferde kesilerek bitirilir.

İlmek Kaydırma : Genellikle ters örgü üzerindeki düz ilmeklere kaydırma işlemi yapılır. Anlatım sağa ilmek kaydırma olarak anlatılmıştır. Eğer sola ilmek kaydırmak istenirse aynı işlemler yön değiştirerek yapılabilir. İlmek sayıları da kaydırma yapılmak istenen ölçüde değiştirilebilir.

1.sıra: 6 ilmek ters örülür, 7. ve 8. ilmekler şişten çıkarılır. 8. ilmek 7. ilmeğin önünden sağa geçirilir. Önce 8. ilmek sonra 7. ilmek sol taraftaki şişe takılır. 8. ilmek düz, 7. ilmek ters örülür. 6 ilmek ters, 7. ve 8. ilmekler şişten çıkarılır. 8. ilmek 7. ilmeğin önünden sağ tarafa geçirilir, önce 8. ilmek, sonra 7. ilmek sol taraftaki şişe takılır. 8. ilmek düz, 7. ilmek ters örülür…şeklinde sıra tamamlanır. Arka sıralarda ilmekler geldiği gibi örülür.

3. sıra: 5 ilmek ters, 7. düz ilmek 6. ters ilmeğin önünden sağa doğru geçirilerek ilmek kaydırılır, önce 7. ilmek sonra 6. ilmek sol taraftaki şişe geçirilerek, düz ilmek düz, ters ilmek ters olarak örülür…şeklinde devam eilerek ilmek kaydırma yapılır.

şal yaka bayan ceket şemalı anlatım

 

Burgu Modeli : 2+2 burgu modeli ile anlatım yapılmıştır.

1. sıra: ilmekler 2 ilmek ters, 4 ilmek düz, 2 ilmek ters, 4 ilmek düz…şeklinde dizilir.

2. ve arka sıralarda ilmekler geldiği gibi örülür.

3. sıra: 4 düz ilmek şişten çıkarılır, 3. ve 4. ilmekler 1 ve 2. ilmeğin önünden başa getirilir, ilmekler tekrar şişe takılarak düz örülür. 2 ilmek ters…şeklinde sıra tamamlanır.

5. ve 7. sıralar ilmekler düz örülür.

9. sıra : 3. sıradan itibaren örnek tekrar edilir.

Yorum Yapmak İster Misiniz?

Facebook Sayfamız Twitter Youtube E-Posta RSS

Kategoriler

Marka Analiz Prosedürü

Sitemizde bir çok markanın yeni ürünleri her açıdan detaylarıyla incelenmekte olup , olumlu ve olumsuz yönleri objektif olarak yayınlanmaktadır. Sizlerde ister kendi markanızı , isterseniz ilginizi çeken ve merak ettiğiniz markaları sitemizin uzman ekibi tarafından inceletebilirsiniz. Analizler , fiyat , materyal incelemesi , rakiplerine karşı artıları veksileri şeklinde geniş bir perspektiften yapılmaktadır. Sitemiz içerisinde hiç bir markanın ürünü doğrudan satılmamaktadır. Bu sebeple yorumlar ve incelemeler bir çok siteye göre çok daha objektifdir. Ekibimiz günlük indirim araştırmalarını firmaların katalogları , online satış siteleri veya mağazaları içerisinde doğrudan yapmaktadır.

Daha detaylı bilgi edinebilmek için bize ulaşabilirsiniz.

Mail : info@bayanlaraozel.com

© BayanlaraOzel.Com

Türkiye'nin Güncel Kadın Sitesi


© 2012 - 2014 Bayanlaraozel.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Domain