Kan Yapıcı Yiyecekler

Kansızlık

Kan değerleriniz düştüğünüzde baş dönmeleri ve göz kararması olabilir. Kansızlık ciddi sorunlara neden olabilir. Doktor tedavisi sonrasında size kan yapıcı bazı ilaçlar verilmiş olabilir. Süreci hızlandırmak ve kansızlık problemini çözebilmek için bazı yiyeceklere ağırlık vermeniz gerekiyor. Çoğumuz böyle deyince sadece bu yiyecekleri yemeliyiz gibi düşünüyor. Bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Dengeyi çok bozmadan yemek , sadece eksiklerimize göre ağırlık yönünü değiştirmek gerekiyor. Çünkü diğer yiyecek gruplarını ihmal ettiğimizde bu seferde başka rahatsızlıklar görülecektir.

Konu ile ilgili önerilere geçmeden önce bu belirtilere dikkat etmelisiniz.

Kansızlık Belirtlileri

Güçsüz ve yorgun hissetme
İş veya okulda düşen başarı oranı
Konsantrasyon eksikliği
Çocukluk döneminde zorlaşan sosyal ilişkiler
Bağışıklık sisteminin zayıflaması
Dilin şişmesi (glossitis)
Vücut sıcaklığının düşük olması

Eğer bu belirtilerin bir kaçı sizde varsa vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Aslında belirtileri beklemeden rutin olarak aile hekimliklerinden kan değerlerini ölçtürebilir ve sürekli kontrol altında tutabilirsiniz.

Kan yapıcı besinlerin en önemli özelliği demir içermesidir. Bu sayede vücudunuzun kan değerleri çok daha kolay kendini toplayacak ve düzene girecektir. Çok fazla bilimsel veri ile aklınızı karıştırmak yerine direk sonuca gitmek isteyenler için günlük tüketilmesi gereken demir değerlerini öğrenelim. Bunu doktorunuz ile de paylaşarak tüketim miktarları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Demir Bakımından Zengin Besinler (Et Ürünleri)

Tavuk Ciğeri: 100 gram pişmiş tavuk ciğeri günlük demir ihtiyacının %65’ini karşılar. Olumsuz yönü yüksek kolesterol içermesidir.

İstiridye: 100 gram çiğ istiridye günlük demir ihtiyacının %37’sini karşılar. Olumsuz yönü yüksek sodyum ve kolesterol içermesidir.

Sığır Ciğeri: 100 gram pişmiş sığır ciğeri günlük demir ihtiyacının %36’sını karşılar. Olumsuz yönü yüksek kolesterol ve trans yağ içermesidir.

Sığır Eti: 100 gram sığır eti günlük demir ihtiyacının %11’ini karşılar. Olumsuz yönü doymuş yağ, trans yağ ve kolesterol içermesidir.

Hindi Eti: 100 gram hindi göğüs eti günlük demir ihtiyacının %82ini karşılar. Olumsuz yönü yüksek sodyum ve kolesterol içermesidir.

Demir bakımından zengin diğer et ürünleri: Ton balığı, tavuk, yengeç, karides.

Demir Bakımından Zengin Besinler (Et Dışındaki Kaynaklar)

Yulaf (Kahvaltılık): 100 gram kahvaltılık yulaf günlük demir ihtiyacının %24’ünü karşılar. Besin lifi, fosfor, selenyum ve manganez bakımından zengindir.

Soya Fasulyesi: 100 gram haşlanmış soya fasulyesi günlük demir ihtiyacının %29’unu karşılar. Fosfor, bakır, magnezyum, K vitamini, besin lifi, protein ve manganez açısından zengindir.

Mercimek: 100 gram haşlanmış mercimek günlük demir ihtiyacının %19’unu karşılar. Protein, fosfor, bakır, folat, manganez ve besin lifi bakımından zengindir.

Barbunya: 100 gram haşlanmış barbunya günlük demir ihtiyacının %12’sini karşılar. Besin lifi, protein, fosfor, manganez ve folat açısından zengindir.

Ispanak: 100 gram haşlanmış ıspanak günlük demir ihtiyacının %20’sini karşılar. Niasin, C vitamini, A vitamini, E vitamini, K vitamini, tiamin, riboflavin, B6 vitamini, folat, kalsiyum, fosfor ve potasyum açısından zengindir.

Et dışında kalan, demir bakımından zengin diğer besinler: Tofu, kuru üzüm, irmik, pekmez, kepek ekmeği, beyaz ekmek, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, fıstık, badem, kuşkonmaz, dereotu, kurutulmuş kekik, kurutulmuş maydanoz, karabiber, kurutulmuş tarhun, kurutulmuş biberiye, keklikotu, kimyon, çemenotu.

Eğer kan eksikliğiniz varsa mutlaka doktora başvurun. Bu bilgileri su gibi ezberlemiş olsanız dahi kansızlığın başka sebepleri olabilir. Bunun için doktor kontrolünde olmak sizin için en doğru karar olacaktır. Yapılan teşhisler ve tedaviler sonrasında bu besinleri yardımcı olarak tüketerek kansızlığın erken tedavisinde yardımcı olmuş olursunuz.

Son olarak Pr. İbrahim Saraçoğlu’nun televizyonda verdiği kan yapıcı bir önerisini videolu olarak sizinle paylaşalım.

Etiketler:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

Facebook Sayfamız Twitter Youtube E-Posta RSS

Kategoriler

Marka Analiz Prosedürü

Sitemizde bir çok markanın yeni ürünleri her açıdan detaylarıyla incelenmekte olup , olumlu ve olumsuz yönleri objektif olarak yayınlanmaktadır. Sizlerde ister kendi markanızı , isterseniz ilginizi çeken ve merak ettiğiniz markaları sitemizin uzman ekibi tarafından inceletebilirsiniz. Analizler , fiyat , materyal incelemesi , rakiplerine karşı artıları veksileri şeklinde geniş bir perspektiften yapılmaktadır. Sitemiz içerisinde hiç bir markanın ürünü doğrudan satılmamaktadır. Bu sebeple yorumlar ve incelemeler bir çok siteye göre çok daha objektifdir. Ekibimiz günlük indirim araştırmalarını firmaların katalogları , online satış siteleri veya mağazaları içerisinde doğrudan yapmaktadır.

Daha detaylı bilgi edinebilmek için bize ulaşabilirsiniz.

Mail : info@bayanlaraozel.com

© BayanlaraOzel.Com

Türkiye'nin Güncel Kadın Sitesi


© 2012 - 2014 Bayanlaraozel.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Domain