İdeal Uyku Saati Ne Kadardır?

Uyku

İdeal uyku saati ile ilgili mutlaka sizinde çevrenizde çok farklı yorumlar getiriliyordur. Bir çok önemli bilim adamının günde 5 – 6 saat uyumasının insanlarda bir algı oluşturarak bu saat diliminin yeterli olduğu düşünülüyor. Ancak yurt dışında yapılan bazı araştırmalarda ise günde ortalama 8 saat uykunun sağlıklı olacağı vurgulanıyor. Bu 8 saatlik ortalama ise günde en az 6 en fazla 9 olacak şekilde düzenlenmelidir. Bu şekilde yeterli uyku miktarına ulaşmış olacaksınız. Şayet bunun üzerinde veya altında uyku uyumanız halinde uyku düzensizliği olacaktır. Bazı günler çok uyuduğumuzda gün boyu geçmeyen bir mahmurluk hissederiz. İşte bunun sebebi vücudun ihtiyacından fazla uyku ile beslenmesidir. Tabii istisna olarak ağır işlerde çalışanları gösterebiliriz. Örneğin maden , inşaat ve ağır sanayi gibi sektörlerde çalışanlarda bu durum farklı olabilir. Vücut tıpkı yemek gibi uyku ile de beslenir. Gün boyu yorulan kaslar bu sayede dinlenerek eski gücüne kavuşur.

Peki Bu Uyku Nasıl Olmalıdır?

Evet uykunun ortalama 8 saat olması gerektiğini anladık. Peki ya bu 8 saat nasıl bir ortamda olmalıdır. Öncelikle her 8 saatlik uyku sağlıklı olmaz. Çünkü sürekli uyanacağınız veya gürültülü bir ortamda rahatsız şekilde uyuduğunuzda kaliteli uyku denen kavramın dışında oluyorsunuz. Bu uyku sizin ihtiyacınız olan dinlenmeyi tam olarak karşılayamaz. Sonucunda ise 8 saat size yetmeyecektir. Uyku düzensizliği ve gün boyu yorgun hissetmeler olur.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Neler Yapılmalı?

Sadece uykulu hissettiğinizde yatağa gidin.
Uyumanız için gereken rahat bir ortam oluşturun. (Herkesin kendine göre rahat ettiği bir ışık ve ses oranı vardır)
Uyarıcı madde içeren kahve, kola, çikolata gibi gıdalardan özellikle saat 17:00’dan sonra kaçının.
Uyku öncesi alkol ve sigara kullanmayın.
Öğleden sonra ve akşamları şekerleme yapmayın.
Yatağı sadece uyku için kullanın. Yemek yemek, televizyon izlemek, kitap okumak gibi aktiviteleri yatakta yapmayın
Düzenli bir uyanma şeması oluşturun.
Günortası ve ya öğleden sonra düzenli olarak egzersiz yapın. Fakat yoğun egzersiz yapmaktan kaçının.
Zihinsel ve ya fiziksel rahatlama yöntemlerini kullanın.
Yatmadan önce ağır yemek yemek ve sıvı içecek tüketiminden kaçının.

Sağlık alanında hiç bir konu şakaya gelmez. Uyku bozuklukları da ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bunun bilincinde olarak uyku düzeninize sadık kalmaya çalışın. İşiniz müsaade ediyorsa kesinlikle gece uykusunu tercih edin.

Uykusuzluğa Neden Olan Yiyecekler

Etiketler:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

Facebook Sayfamız Twitter Youtube E-Posta RSS

Kategoriler

Marka Analiz Prosedürü

Sitemizde bir çok markanın yeni ürünleri her açıdan detaylarıyla incelenmekte olup , olumlu ve olumsuz yönleri objektif olarak yayınlanmaktadır. Sizlerde ister kendi markanızı , isterseniz ilginizi çeken ve merak ettiğiniz markaları sitemizin uzman ekibi tarafından inceletebilirsiniz. Analizler , fiyat , materyal incelemesi , rakiplerine karşı artıları veksileri şeklinde geniş bir perspektiften yapılmaktadır. Sitemiz içerisinde hiç bir markanın ürünü doğrudan satılmamaktadır. Bu sebeple yorumlar ve incelemeler bir çok siteye göre çok daha objektifdir. Ekibimiz günlük indirim araştırmalarını firmaların katalogları , online satış siteleri veya mağazaları içerisinde doğrudan yapmaktadır.

Daha detaylı bilgi edinebilmek için bize ulaşabilirsiniz.

Mail : info@bayanlaraozel.com

© BayanlaraOzel.Com

Türkiye'nin Güncel Kadın Sitesi


© 2012 - 2014 Bayanlaraozel.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Domain