Diz Çıtlamaları ve Dizlerden Gelen Ses Neden Olur?

kadın hastalıkları

Özellikle bayanlarda rastlanan rahatsızlardır diz çıtlamaları ve dizlerden gelen sesler . Bi yere çömeldiğinizde veya kalkarken,merdiven indiğinizde,eğilirken,namaz kılarken yani kısacası günlük yaşantımızda diz hareketlerini etkileyen her olayda ses ve çıtlama duyulması olabiliyor.Hatta bunu en çok bisiklet sürme hareketinde de çok fazla farkedebilirsiniz.Peki bu ve bu ? Bu konuyla alakalı bir araştırma yaptım ve sizlerle paylaşmak istedim..Eğer sizde de böyle bir sorun varsa bu yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederim…

Bazen hastalar  dizlerinden sadece ses geldiğini, diğerleri ise ses ile beraber ağrı duyduklarını ifade eder. Merdivenden inip çıkarken dizinizden ses geliyorsa, uzun süre çömelir pozisyonda oturunca dizinizde problemler oluyorsa, sinemada ya da uzun seyahatte araba, otobüs, uçakta uzun süre oturma sonrası dizinizde sızı oluyorsa mutlaka size çevrenizden değişik teşhisler söylenip tedaviler önerilmiştir. Bazen diziniz şişer ve içinde bir yastıkcık ya da bir sıvı varlığı da hissedebilirsiniz.

Bu ağrıların nedeni nedir?

Problem diz kapağı kemiğinin yerinde düzgün olarak hareket edememesidir. Hadise kalça ya da leğen kemiğinden

kaynaklanmış olabilir. Zayıf kalça kasları nedeniyle leğen kemiğinin stabilitesi, düzgünlüğü sağlanamaz ve bu ağrılar çoğunlukla kalça ağrısı ile beraber ortaya çıkar. İyi ve düzgün bir kuvvetlendirme programı uygulanmalıdır. Uzun süre ayakta kalındığında bu denge bizim için çok önemlidir. Aynı şekilde gergin hamstring (uyluk arka kasları) ve yan uyluk kasları da bu diz ağrısında önemli rol oynar.

Bu tür ağrılarda ayak biomekaniği de çok önemlidir. Koşu, atlama, sıçrama aktivitelerinde tekrarlayan kuvvetler ayak ve buradan da dize yansır. Aşırı içe dönüklük dizdeki ağrının artmasına neden olur ve mutlaka ayak içine konulacak tabanlıklarla düzeltilmelidir.

Dizin iç tarafındaki Vastus Medialis adalesi bu durumda çok zayıftır. Diz kapağının biomekaniğinde bu adale çok önemlidir ve daima kuvvetli tutulmalıdır. Bu adale herhangi bir cerrahi müdahale sonrası ya da zedelenme sonrası çok çabuk incelir ve zayıflar. Böylece bu hastalarda ya da kişilerde diz ağrısı gelişir.

Eğer dizdeki ağrı patellofemoral kaynaklı (ayna kemiği ile uyluk kemiği arasında) ise bu, tedavi edilebilir bir durumdur. Ancak çok uzun zaman alacak özel egzersiz programları, kaçınılması gereken hareketler vardır.

Erken dönemlerde semptomları açığa çıkartacak dizin zorlayıcı hareketlerinden kaçınmak ve yapılacak rehabilitasyon sonrası hastanın günlük yaşam kalitesi iyileşir. Cerrahi müdahale çok nadir gereklidir, ancak çok iyi bir rehabilitasyon her zaman gereklidir. Hastaların genel korkusu dizde artrit-kireçlenme gelişmesidir. Fakat daima hastalara diz mafsalının normal olduğu, esas problemin diz kapağı-ayna- kemiği ile uyluk kemiği arasında olduğu anlatılmalıdır. Bu durumda rahatsızlık genel olarak “kondromalazi patella” diye isimlendirilir. Ancak bu tanı ameliyat sırasında kıkırdakta aşınma ve kırıklar-yırtıklar- varsa doğrudur.

Böyle bir durumda neler yapılmalı?

Vücudun alt kısmının biomekaniği çok önemlidir. Eğer bozulmuş ise düzeltilmelidir. Ayrıca dize özel fizyoterapi ve egzersizler uygulanmalı ve bilhassa kuadriceps adalesi (uyluk ön kasları) kuvvetlendirilmelidir. Sporcular için dizlik, bant veya özel bandajlama teknikleri kullanılabilir.

Eğer diz uzun süre oturunca, merdiven inip çıkarken ya da tırmanma sporunda rahatsızlık veriyorsa mutlaka bir ortopediste görünmek gerekir. Bu rahatsızlıkla beraber dizden ses gelebilir, ağrı olabilir. Mutlaka doktora görünüp durumu öğrenmek ve ona göre tedaviye başlamak gerekir.

veya diz ön bölümünde sızı duyulmasının sık sebeplerinden biri de dır. Patella (ayna kemiği), diz önünde diz bükülüp açılırken iç tarafta bir bant ile sürtünme halinde iken sızı olabilir. Egzersizle şikayetler düzelmiyorsa ile bu bandın kesilmesi gerekebilir.

, ileride artrite neden olacak ve büyük önemli ameliyatlar gerektirecek durumlardan, basit egzersizlerle belki küçük kapalı ameliyatlarla kurtulmak mümkün olabilir. Bu yüzden ı hafife almayıp, mutlaka ortopedi uzmanına danışmak gerekir.


Toplam 3 Yorum Yapılmış.

  1. İsim Soyisim / Lakap dedi ki:

    Yorum..

  2. @nonim dedi ki:

    Benim ozellikle namaz kilarken ses cikiyor. Vede uzun bir sure dizim ayni pozisyonda kaldiginda , pozisyon degistirdigim zaman hem agriyo hemde ses cikiyor . Acaba bunu nazil cozerim ?

  3. İsim Soyisim / Lakap dedi ki:

    din konusu olunca herkes susuyor gerceği söylemiyor lanet olsun

Yorum Yapmak İster Misiniz?

Facebook Sayfamız Twitter Youtube E-Posta RSS

Kategoriler

Marka Analiz Prosedürü

Sitemizde bir çok markanın yeni ürünleri her açıdan detaylarıyla incelenmekte olup , olumlu ve olumsuz yönleri objektif olarak yayınlanmaktadır. Sizlerde ister kendi markanızı , isterseniz ilginizi çeken ve merak ettiğiniz markaları sitemizin uzman ekibi tarafından inceletebilirsiniz. Analizler , fiyat , materyal incelemesi , rakiplerine karşı artıları veksileri şeklinde geniş bir perspektiften yapılmaktadır. Sitemiz içerisinde hiç bir markanın ürünü doğrudan satılmamaktadır. Bu sebeple yorumlar ve incelemeler bir çok siteye göre çok daha objektifdir. Ekibimiz günlük indirim araştırmalarını firmaların katalogları , online satış siteleri veya mağazaları içerisinde doğrudan yapmaktadır.

Daha detaylı bilgi edinebilmek için bize ulaşabilirsiniz.

Mail : info@bayanlaraozel.com

© BayanlaraOzel.Com

Türkiye'nin Güncel Kadın Sitesi


© 2012 - 2014 Bayanlaraozel.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Domain