Diş Ağrısını Önlemenin Yolları

Diş Ağrısı

Diş ağrıları belli dönemlerde bir çoğumuzun karşılaştığı önemli sorunlardan biridir. başladığında bu ağrıları dindirmenin belli başlı yöntemleri var. Kalıcı çözümler olmasa da anlık olarak sizi rahat hissettirebilir. Kötü bir çok can yakabilir. Bu ağrıları azaltmak için aşağıda yer alan yöntemleri deneyebilirsiniz.

Sirkeli ve tuzlu ile gargara

Bilinen en başarılı yöntemlerden biridir. Etkisi ise çok uzun sürmeyecektir. Doktora gidene kadar sizi idare edebilir. Bu yöntem kolay hazırlanması sebebiyle tavsiye edilebilir.

Diş Fırçalama

Diş ağrısı başladığında diş ağrısını dindiren bir özelliği vardır. Aslında gün boyu en az 3 kere gerçekleştirmemiz gereken bu yöntemi diş ağrısı esnasında uygulayabilirsiniz. Diş ağrınızı azaltacaktır.

Karanfil Yağı

Dişe kesinlikle  aspirin, kolonya, alkol konulmamalı bunların yerine karanfil yağı tercih edilmelidir.  Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.

Buz

Ağrıyan bölgeye uygulanan buzda geçici süreyle ağrının dinmesine sebep olacaktır. Ancak günde çok fazla uygulamanız diğer dişlerin sağlığını da etkileyeceğinden çok fazla tercih etmenizi tavsiye etmiyoruz.

Yastığı Yükseltmek

Yatarken yastığı yükselterek yatarsanız diş ağrısı çok daha şiddetlenmez. Dikkat ederseniz genelde yatarken ağrı çok daha fazla olur.

Ağrı Kesici

Normalde ilaçları çok fazla tavsiye etmiyoruz. Ancak çok şiddetli ağrıları ağrı kesici olmadan atlatmanız çok zor olacaktır. Ağrı kesici kullanarak bir süre rahat edebilirsiniz.

Diğer Bilgiler

* Ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda birikintileri, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek elde edilen tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır.
* Kesinlikle ağrıyan diş üzerine ASPİRİN ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmamalıdır. Kimyasal yapıları nedeni ile bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevre yumuşak dokularda tahrişlere neden olabilmektedir. Bu da diş ağrısının yanında ikinci bir ağrının oluşmasına neden olacaktır.
* Eğer iltihap nedeni ile yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır. Dişhekimine gitmeden önce bir ağrı kesici ilaç alınabilir.
* Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk koyulabilir. Eugenol ağrının azalmasını sağlayacaktır. Ancak, bu işlemi yaparken eugenol fazla kullanılarak diş etine sızmasına neden olunmamalıdır. Çünkü karanfil yağı da yumuşak dokuları tahrip edici özelliğe sahiptir. Bir an önce diş hekimine başvurulmalıdır.

Etiketler:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

Facebook Sayfamız Twitter Youtube E-Posta RSS

Kategoriler

Marka Analiz Prosedürü

Sitemizde bir çok markanın yeni ürünleri her açıdan detaylarıyla incelenmekte olup , olumlu ve olumsuz yönleri objektif olarak yayınlanmaktadır. Sizlerde ister kendi markanızı , isterseniz ilginizi çeken ve merak ettiğiniz markaları sitemizin uzman ekibi tarafından inceletebilirsiniz. Analizler , fiyat , materyal incelemesi , rakiplerine karşı artıları veksileri şeklinde geniş bir perspektiften yapılmaktadır. Sitemiz içerisinde hiç bir markanın ürünü doğrudan satılmamaktadır. Bu sebeple yorumlar ve incelemeler bir çok siteye göre çok daha objektifdir. Ekibimiz günlük indirim araştırmalarını firmaların katalogları , online satış siteleri veya mağazaları içerisinde doğrudan yapmaktadır.

Daha detaylı bilgi edinebilmek için bize ulaşabilirsiniz.

Mail : info@bayanlaraozel.com

© BayanlaraOzel.Com

Türkiye'nin Güncel Kadın Sitesi


© 2012 - 2014 Bayanlaraozel.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Domain