Deniz Toprak “Sarıl Bana” Röportajı

Deniz Toprak

Sesi kadar güzelliği ile de dikkatleri çeken Türk Halk Müziği’nin sevilen ismi ile uzun bir aradan sora çıkardığı ikinci albümü “Sarıl Bana” ve bilinmeyen yönleri hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.İşte o röportajımız :

*Bize biraz kendinden bahsede bilir misin? İkinci albüm için 6 yıl gibi bir ara verdin bunun belli bir sebebi var mı?

Müzikal yolculuğum çocukluk yıllarımda başladı. Uzun yıllar özel müzik okullarında eğitimler aldım Şan, nota, makam, nazariyat, enstrüman, repertuar, tavır dersleri aldım. İlhan Şeşen, Müslüm Gürses, Zara gibi bir çok ünlü sanatçıya vokalistlik yaptım. Dizi, Film müziklerinde yer aldım. 2007’de TÜRKÜMOLASI isimli ilk profesyonel albümüm DMC etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı. 2008’de ULUS MÜZİK etiketiyle DESTANLAŞAN TÜRKÜLER 5 albümünde 2 türkü okudum ve 6 yıl gibi uzun bir aradan sonra SARIL BANA isimli yepyeni bir türkü albümüyle huzurlarınızdayım.
2.albüm için 6 yıl kadar uzun bir ara vermemin tabiki nedenleri çok; öncelikle yeni albüm yapmak için kendimi hazır hissettiğim zamanı bekledim. Ayrıca sırf albüm yapmış olmak için albüm yapmak istemedim, tarzıma ve ses rengime uygun türkülerle sevenlerimin karşısına çıkmak istedim. İlk albümden daha sevilen bir albüm yapmak için birçok türkü buldum ve en güzellerini okumaya çalıştım. Ama bu zaman sürecinde de yine yurt içi ve yurt dışı konserlerim ve haftanın 2 günü sahne programlarım devam etti. Kendi yöresinde sevilen, dinlenen ama müzik piyasasında adını şanını bilmediğimiz Türkiye’nin tüm şehirlerinin yöre sanatçıları ile birbirinden güzel türkülerin seslendirildiği, 22/10/2012 tarihinde başlayıp “TRT MÜZİK” kanalında 13 bölüm yayınlanan “YEREL STARLAR” adlı programın sunuculuğunu yaptım. Ve sonunda SARIL BANA isimli 2.albüm çalışmamı yapıp sevenlerimin karşısına çıktım. Şuan ise türkü seven dostlarla uzun bir aradan sonra yeni bir albümle, yeni türkülerle yeniden buluşmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşıyorum.

*Uzun bir aradan sonra ikinci albüm “Sarıl Bana” çıktı, bize albümden ve kimlerle çalıştığından bahseder misin?

Albümün müzik yönetmenliğini usta müzisyen İsmail DERKER , Aranjelerini Mehmethan DİŞBUDAK yaptı. Müslüm EKE, Zeynel Demir, İlter KURCALA, Eyüp HAMİŞ, Ertan TEKİN, Sendur GÜZELEL, Rustam MAHMUDOV, Ergün ŞENLENDİRİCİ, Mehmet AKATAY, Hasan GÖZETLİK, Mustafa EKE, İstanbul STRİNGS yaylı grubu, Altuğ ÖNCÜ, Yıldan ERGÜZEL enstrümanlarıyla her biri ayrı bir renk kattı. Fotoğrafları İlhan FİLİZ çekti. Birbirinden özel 12 türküden oluşan bu albümde, her yöreden bir nida var diyebiliriz. Kıymetli üstatların nefesi var ruhu var. Başta Rahmetle, saygıyla andığımız sevgili Neşet Ertaş, şark bülbülü Celal Güzelses, Yıldıray Çınar, Selahattin Bölük’ten eserler var. Eserlerini, emeklerini benimle paylaşan birbirinden kıymetli bestekarlar, müzisyenler var. Ben hepsine gönül dolusu teşekkür ediyorum. Anadolumuzun zengin geleneğine bir nefes verebildiysek ne mutlu bize diyorum.

*Albümün ilk klibi “Korkarım Gideceksin” e çekildi, klipte kimlerle çalışıldı? Albümdeki diğer türkülere de klip çekilecek mi?

KORKARIM GİDECEKSİN adlı klibimiz Yekta ÖZBİLEN yönetiminde yaklaşık 15 kişilik bir ekiple İstanbul Beykoz’da Hidiv Kasrı’nda çekildi… Kısmetse sırada SARIL BANA ardından DİZ DİZE’ye klip çekmek istiyoruz. ?

*Şu an sahne aldığın yerler var mı, ileride ki zamanlarda yeni bir albüm veya sahne çalışmaların olacak mı?

Yaklaşık olarak 4 yıldan beri her Cumartesi Diva Arkadaş’ta, her Perşembe Bakırköy sahilde Yağmur türkü evinde ayda 1 sefer Beyoğlu Mektup Sahnesi’nde ve Kadıköy Livane Pub’da sahne alıyorum. Ayrıca önümüzdeki aylarda başlaması planlanan Cahit Berkay’ın müzik yönetmenliğini, Cemil Akyol’un yapımcılığını üstlendiği “Anadolu’nun Kadim Sazları” adlı projede Solist olarak yer almaktayım. Yücel Arzen’le birlikte Samanyolu Tv’de yayınlanan Küçük Gelin, Ötesiz İnsanlar dizileri için müzikler yapıyoruz, türküler söylüyorum. Konser ve sahne programlarıyla ilgili güncel bilgiler www.deniztoprak.net’te yer almaktadır.
Ayrıca bundan böyle arayı çok fazla uzatmadan sürekli yeni çalışmalarda ve güzel projelerde yer almayı düşünüyorum..

*Türk Halk Müziği ve türkülerin özellikle gençler veya basın-medya-televizyon tarafından yeterli ilgisi olup olmadığına dair düşüncelerini alabilir miyiz?

Benim dinleyici kitlemin çoğu gençlerden oluşuyor bu beni çok mutlu ediyor ama şöyle bir genelleme yapacak olursak evet gençlerimizin çoğunun türkülere ilgisi yok bu doğru ama türkü dinlemek için öncelikle onu çok iyi tanıyıp beğenip sevmekle olur. Sonrası zaten tercih meselesidir saygı duymak gerekir. Bu konuda basın-medya-televizyon biraz daha duyarlı olabilir reyting hesabını bir tarafa bırakıp kaliteli türkü programlarına daha sıklıkla yer verebilirler diye düşünüyorum. Benim doğup büyüdüğüm ortamda türkü dinlenmeseydi, televizyonlarda da yeterince tanıyamasaydım belki bende türkü dinlemeyi ve söylemeyi tercih etmezdim. Kültürümüzün en önemli parçalarından biri olan türkülerimize hak ettiği değeri vermemek saygısızlık olur. Türküler bizim vazgeçilmezimiz, özümüz, milli servetimizdir. Yaşadığımız toprakların dilini, rengini, tarihini, coğrafyasını, sosyokültürel- ekonomik yapısını ve daha birçok şeyi türkülerde bulabiliriz. Türküler bizi söyler. Biz önce kendi özümü kültürümüzü öğrenmezsek global kültüre asla ulaşamayız.

*Kendi tarzında dinlemekten zevk aldığın isimler var mı, en çok kimi dinlersin, kimin albümünü aldın en son?

Sabahat Akkiraz, Zara, Sevcan Orhan, Gülay, Hüseyin Turan, Kubat, Orhan Hakalmaz ve daha adını buraya yazmakla bitiremeyeceğim bir çok sanatçıyı severek dinliyorum . En son Aynur Doğan’ın yeni albümünü satın aldım.

*Modayla aran nasıl yakından takip eder misin? Sahne dışında nasıl giyinmeyi tercih edersin, moda hakkındaki görüşlerini alabilir miyiz?

Modayla aram iyi, herşeyden önce şık olmayı seviyorum. Ama bununla ilgili destek aldığım, görüşlerine güvendiğim modacı arkadaşlarım var. Sahne ve sahne dışında giyeceğim kıyafetlerle ilgili onlarla birlikte karar veriyoruz. Sahne ve özel günler dışında genelde spor ve rahat giyinmeyi tercih ediyorum.

*Sosyal ağlarla yakından ilgilenir misin, takipçilerinle iletişimin nasıl? Bizlerle sosyal ağ adreslerini paylaşır mısın?

Evet, yakından ilgileniyorum. Zaten artık günümüzde sosyal paylaşım ağlarının önemi çok büyük, hele de biz sanatçılar için fazlasıyla önem taşıyor. Yapmış olduğumuz tüm projeleri hayranlarımızla paylaşıyor ve sürekli onlarla iletişim halinde oluyoruz. Takipçilerimle mümkün olduğunca kendim iletişim kurmaya çalışıyorum fakat; yoğunluktan zaman bulamadığım durumlarda ise basın danışmanım veya menajerim aracılığıyla iletişim kuruyorum.
Web sitemiz: www.deniztoprak.net
Facebook adresimiz: http://deniz.toprak.790@facebook.com/
Twitter adresimiz: https://twitter.com/_DenizToprak_

*Boş zamanlarını nasıl değerlendirirsin, özel bir hobi ve alışkanlıkların var mı?

Kitap okuyorum, mümkün oldukça konserlere gitmeye çalışıyorum, özellikle dünya müziğini takip ediyorum. Bol bol yürüyüş yapmaya çalışıyorum, yüzüyorum, her Cuma düzenli olarak spor yapıyorum. Sinema ve tiyatro benim için bir tutkudur, özellikle de tiyatro izlemek büyük bir keyif.

*8 Mart Dünya Kadınlar Günü için ; Kadına şiddet konusunda sanatçıların poz verip destek olma projesi hakkında ne düşünüyorsun, kadına şiddet hakkındaki görüşlerini alabilir miyiz?

Şiddet derken Kadına şiddet . İnsana şiddet, çocuğa şiddet, hayvana şiddet diye sıralamamız lazım. Şiddet her türlü çağdışı ,insanlık dışı bir davranış. Bunun kabul edilir, hoş görülebilir hiç bir yanı yok. Şiddet eğilimi olan kişilerin ruhsal tedavi görmesi gerekir diye düşünüyorum. Ben karıncaya basmamak için bile yolumu değiştirmeye çalışırken, çevremizde duyduğum şiddetin boyutu çok ürkütüyor beni. Bir an önce önlem alınması gerekir. Sanatçıların protesto etmelerini yürekten alkışlıyorum. Bana da bu proje yer verselerdi severek yer alırdım. Özellikle sanatçılar sürekli gündemde ve göz önünde oldukları için toplumun bu tur kanayan yaralarını n tedavi edilmesi için destek vermelidirler”…

*Son olarak takipçilerin ve www.bayanlaraozel.com takipçilerine iletmek istediğin mesajınla sitemiz hakkındaki görüşlerini alabilir miyiz? Bu keyifli sohbetin ve açıklamalarınla sitemizde yer aldığın için çok teşekkür ederim yeni bir albümde yeni bir röportaj ile buluşmak dileğiyle.Sevgiyle Kal..!

Canan Avcılar

Sitenizde bir bayanın bulabileceği her şey fazlasıyla var. Ne yemek yapsam diye düşünen .hangi gelinlik modeli bana yakışır diye kararsız kalan, hamileyken nasıl beslenmeliyim, ya da çocugumu buyuturken nasıl davranmalıyım diyen bayanlar bu siteyi sürekli takip etmeli derim..:))))) Buradan sizin aracılığınızla tüm bayanlara sevgilerimi gönderiyorum…

Yorum Yapmak İster Misiniz?

Facebook Sayfamız Twitter Youtube E-Posta RSS

Kategoriler

Marka Analiz Prosedürü

Sitemizde bir çok markanın yeni ürünleri her açıdan detaylarıyla incelenmekte olup , olumlu ve olumsuz yönleri objektif olarak yayınlanmaktadır. Sizlerde ister kendi markanızı , isterseniz ilginizi çeken ve merak ettiğiniz markaları sitemizin uzman ekibi tarafından inceletebilirsiniz. Analizler , fiyat , materyal incelemesi , rakiplerine karşı artıları veksileri şeklinde geniş bir perspektiften yapılmaktadır. Sitemiz içerisinde hiç bir markanın ürünü doğrudan satılmamaktadır. Bu sebeple yorumlar ve incelemeler bir çok siteye göre çok daha objektifdir. Ekibimiz günlük indirim araştırmalarını firmaların katalogları , online satış siteleri veya mağazaları içerisinde doğrudan yapmaktadır.

Daha detaylı bilgi edinebilmek için bize ulaşabilirsiniz.

Mail : info@bayanlaraozel.com

© BayanlaraOzel.Com

Türkiye'nin Güncel Kadın Sitesi


© 2012 - 2014 Bayanlaraozel.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Domain